Szukaj w serwisie
    
   Najważniejsze narzędzia
Produkty wymagaj±ce CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualno¶ci CE
Prenumerata aktualno¶ci
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, ważne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby musz± mieć oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytań i odpowiedzi
Masz pytania - zwróć się o pomoc do Zespołu Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja hałasu
Sprzęt niskonapięciowy
Urz±dzenia ci¶nieniowe
¦rodki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualno¶ci
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Aktualno¶ci CE
 
NOWO¦Ć! Algorytm wyznaczania SIL (EN 620061) - Szkolenie 10-11.04.2017 Warszawa
Zapraszamy na nowe 2-diowe szkolenie dotycz±ce wyznaczania Poziomu Nienaruszalno¶ci Bezpieczeństwa SIL (EN 620061).
 

Temat szkolenia:
„Bezpieczeństwo maszyn - algorytm wyznaczania Poziomu Nienaruszalno¶ci Bezpieczeństwa SIL”

Dlaczego tak ważne s± osi±gi bezpieczeństwa systemów sterowania maszyn?
Wzrost wydajno¶ci produkcji poprzez jej automatyzację i robotyzację, a także autonomiczny transport wewn±trzzakładowy powoduje wzrost ilo¶ci pojawiaj±cych się zagrożeń dla operatorów maszyn i służb utrzymania ruchu. Obecno¶ć personelu na hali produkcyjnej wymaga dużego skupienia uwagi, aby nie ponie¶ć szkody w wyniku nieumy¶lnego wkroczenia do strefy niebezpiecznej, w której operuj± roboty lub autonomiczny transport. Unikania zagrożeń przez pracowników nie można opierać tylko na ich refleksie, zwinno¶ci oraz ¶wiadomo¶ci istnienia zagrożeń. Bowiem prędko¶ci ruchu ramion manipulatorów zrobotyzowanych s± na tyle duże, a ich umiejscowienie na tyle ciasne, że pracownik unikaj±c kolizji z jednym z nich może zostać uderzony przez s±siaduj±cy. Problemom tym próbuje sprostać dyrektywa maszynowa 2006/42/WE nakładaj±c szereg przepisów na producentów maszyn w celu spełnienia zasadniczych wymagań bezpieczeństwa. Jako, że dyrektywa maszynowa ma charakter przepisów prawnych stanowi±cych wymagania ogólne, zharmonizowano z ni± wiele norm opracowanych przez CEN i CENELEC we współpracy z międzynarodowymi organizacjami ISO oraz IEC. W zależno¶ci od potencjalnego rozmiaru szkody i prawdopodobieństwa wyst±pienia tej szkody należy tak zaprojektować system sterowania maszyny, aby zminimalizować ryzyko do akceptowalnego.

Jakie normy s± kluczowe w zakresie osi±gów bezpieczeństwa systemów sterowania maszyn?
W dziedzinie bezpieczeństwa układów sterowania maszyn najpopularniejsz± norm± jest EN ISO 13849. Ma ona tę zaletę, że można j± implementować do dowolnej techniki, a więc elektrycznej, pneumatycznej, hydraulicznej i mechanicznej. Jednakże w dziedzinie bezpieczeństwa funkcjonalnego w różnych sektorach przemysłu dominuj±ce znaczenie ma Poziom Nienaruszalno¶ci Bezpieczeństwa SIL (Safety Integrity Level). Wykorzystuje się go w bezpieczeństwie maszyn w normie EN 62061, a także w bezpieczeństwie procesowym (EN 61511), elektrowniach j±drowych (EN 61513), kolejnictwie (normy EN 50126, EN 50128, EN 50129, EN 50159), w gazometrii, przemy¶le motoryzacyjnym, w przeciwwybuchowo¶ci, układach napędowych, sterownikach PLC. Je¶li w danym sektorze przemysłu nie ma dedykowanej normy, wówczas stosuje się 7-częsciow± nadrzędn± wobec wszystkich normę EN 61508.

Gdy okre¶lona maszyna ma pracować w np. przemy¶le procesowym, to inwestor jest bardziej skłonny do zakupienia maszyny z systemem sterowania opracowanym wg wymagań normy EN 62061 niż EN ISO 13849 z uwagi na posługiwanie się w przemy¶le procesowym poziomami SIL wg EN 61511.

W czym pomoże niniejsze szkolenie?
Przedmiotowe szkolenie dotyczy bezpieczeństwa maszyn, zatem oparte jest o normę EN 62061, jednakże odwołuje się także do normy EN 61508. W szkoleniu przedstawiono algorytm wyznaczania SIL funkcji bezpieczeństwa implementowanych w elektrycznych systemach sterowania zwi±zanych z bezpieczeństwem w sytuacji, gdy znane s± poziomy SIL CL i parametr PFHd wszystkich elementów składowych, a także w sytuacji, gdy samodzielnie należy wyznaczyć SIL CL którego¶ podsystemu. Przedstawiono zatem metody wyznaczania wszystkich czynników tj. MTTF, T10, CCF/Beta, DC/SFF, HFT pokazuj±c ich wpływ na warto¶ć wspominanego wcze¶niej parametru PFHd, a przez to na osi±gnięty SIL CL podsystemu w aspekcie nienaruszalno¶ci bezpieczeństwa sprzętu. W programie szkolenia znajduj± się również wymagania dotycz±ce oprogramowania bezpieczeństwa, nienaruszalno¶ci bezpieczeństwa systematycznej (kontrola i unikanie uszkodzeń) oraz walidacji i dokumentacji. Poszczególne czę¶ci szkolenia poparte s± przykładami obliczeniowymi i analizami maj±cymi za zadanie przełożenie wiedzy teoretycznej na praktyczn± oraz jej ugruntowanie. Szkolenie prowadzone jest prostym językiem, a materiały szkoleniowe zawieraj± kolorowe ilustracje w my¶l zasady, aby „obraz przekazywał więcej niż 1000 słów”.
 

Termin i miejsce:
10-11 kwietnia 2017 r. Warszawa
Kolejny termin: 20-21 czerwca 2017 r. Wieliczka
Czas trwania: 2 dni, od 8:30 do 16:30

Szczegółowe informacje, program, rejestracja >>

Zapraszamy do uczestnictwa! Dla osób, które zapisz± się na nasze szkolenia przygotowali¶my rabaty.

Kontakt w sprawie szkoleń:
tel./fax 77 442 68 90, kom. 604 380 091, e-mail: szkolenia@certpartner.pl

Istnieje również możliwo¶ć przeprowadzenia zajęć bezpo¶rednio w firmie oraz opracowania szkoleń na indywidualne zlecenie.

Zapraszamy do współpracy.
Zespół Cert Partner
 
Dalsze informacje...

2016-12-06 Cert Partner
Powrót


   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomóż nam tworzyć
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceń serwis i jego
   narzędzia
podpowiedz co należy
   zmienić, a co warto
   kontynuować

Wpisz swoje uwagi
i prze¶lij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - Żeglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia żeglarskie